8 października 2013

8 słynnych bibliofilów oraz ich domowe biblioteki.

„Najdziwniejszą rzeczą u ludzi, którzy mieli dużo książek, było to, że zawsze chcieli mieć ich jeszcze więcej” – pisała swego czasu Patricia A. McKillip. W dążeniach tych niektórzy bibliofile osiągnęli mistrzostwo. 


1. Pisarz i bibliofil Umberto Eco to właściciel około 50 tysięcy książek. Imponująca kolekcja przechowywana jest w dwóch domach autora „Imienia róży”. 30 tysięcy woluminów znajduje się w posiadłości w Mediolanie widocznej na załączonym zdjęciu (kliknij w obrazek, żeby powiększyć). Na półkach w długim holu poustawiana jest tylko proza. W dużym pokoju za oszklonymi szafkami umieszczono najcenniejsze eksponaty. Na osobnym regale znajdują się również wszystkie wydania książek napisanych przez samego Eco, kilka półek z publikacjami na temat jego twórczości, dział książek do rozdania i wiele innych. „Żyjemy dla książek” – twierdzi pisarz, czego sam może być najlepszym dowodem.




2. Na załączonym zdjęciu można podziwiać domową bibliotekę amerykańskiego profesora nauk humanistycznych Richarda A. Mackseya. W swojej kolekcji zgromadził on ponad 70 tysięcy książek wartych 4 miliony dolarów. Macksey zaczął zbierać książki, gdy miał 13 lat. Przez ponad pół wieku jego zbiory wypełniły cały dom – wszystkie cztery kondygnacje budynku i prawie każde pomieszczenie, wliczając garaż. Książki zajmują niemal całą powierzchnię pomieszczeń, nie tylko regały. Leżą również na parapetach i podłodze. Studenci, z którymi prowadził seminaria między rzędami książek, lubili żartować, że w jego zbiorach znaleźć można nawet oryginał „Dziesięciu Przykazań”. Kilka lat temu profesor przekazał całą swoją kolekcję na rzecz biblioteki uniwersytetu, na którym pracował.




3. Larry McMurtry książki pisze, książki zbiera i książkami handluje. Nic więc dziwnego, że jego prywatna biblioteka zawiera ponad 32 tysiące woluminów, a wśród nich największe skarby wpisane w tradycję i historię amerykańskiej literatury, m.in. unikatowa kolekcja dzieł H. G. Wellsa, undergroundowe komiksy dla dorosłych, albumy z fotografiami oraz niezliczona ilość prozy.




4. Kolekcja 30 tysięcy książek należąca do Alberto Manguela mieści się w XV-wiecznej stodole wykutej w kamieniu. Autor „Mojej historii czytania”, niegdyś lektor samego Jorge Luisa Borgesa, odziedziczył miłość do książek po swoim mistrzu.




5. Osho, hinduski mistyk zmarły w 1990 roku, posiadał największą prywatną bibliotekę na świecie liczącą ponoć 100 000 tomów (kliknij w obrazek, żeby powiększyć). Książki zajmowały szereg korytarzy w jego rezydencji w Poonie (Indie). Najcenniejsze egzemplarze znajdowały się w centralnym pokoju na szklanych półkach za przesuwanymi szklanymi drzwiami. Osho kierował się filozofią, że dwie książki tej samej wielkości lub koloru nie mogą stać obok siebie na półce, co sprawia, że ułożenie książek daje efekt fal, który jest mniej przytłaczający dla człowieka.




6. Mieszcząca 58 tysięcy książek kolekcja, składająca się głównie z pierwszych wydań kryminałów, jest własnością Otto Penzlera, właściciela nowojorskiej księgarni i redaktora. Budowa przydomowej biblioteki zajęła mężczyźnie 10 lat i ukończona została w 2003 roku. „Ludzie mówią, że to dość duży dom” – stwierdził w jednym z wywiadów Penzler. „Powiedziałbym, że to skromnej wielkości dom dołączony do bardzo dużej biblioteki.”




7. Domowa biblioteka projektanta mody Karla Lagerfelda mieści się w jego studio fotograficznym w centrum Paryża (kliknij w obrazek, żeby powiększyć). Na wykonanych z cienkiej stali półkach w wysokim pomieszczeniu ułożonych jest 60 tysięcy książek, głównie o modzie i sztuce. Lagerfeld przechowuje wszystkie książki w poziomej pozycji. Dostęp do najwyżej położonych możliwy jest dzięki ruchomej platformie na kółkach oraz wąskim schodom prowadzącym na podesty. „Zapach świeżo wydrukowanej książki to najlepsze perfumy na świecie” – twierdzi projektant. Można więc sobie wyobrazić, jak pachnie w jego bibliotece.




8. Imponującą wielotysięczną kolekcję dzieł, głównie fantastycznych, posiada Neil Gaiman. Z chęcią zgodził się sfotografować swoje książkowe i komiksowe królestwo. Jak sam zaznacza, to zaledwie część zbiorów, zgromadzona w piwnicznej części domu, druga biblioteczka znajduje się jeszcze na piętrze.