29 czerwca 2013

Bowiem solidna książka zawsze wskazuje w inną stronę i poza siebie...

Ceny książek w pierwszej z brzegu księgarni, jakie są, każdy widzi. Jakim zapaleńcem, bibliofilem notorycznym i szaleńcem trzeba być, aby kupić jedną z najdroższych książek świata?  Czy w tych przypadkach o wartości książek na pewno decyduje ich treść? Na pewno o o wartości decyduje wartość historyczna dzieł, które pochodzą z przełomowych wydarzeń, są osnute pewną wielką zaskakującą historią bądź są tak popularne, że zna je każdy ale nie każdego na nie stać. Teraz jest okazja zobaczyć co to za książkowe wspaniałości

Oto lista 10 najdroższych książek świata.
 
 
 
1 miejsce. z kwotą 44 mln dolarów zajmuje

Kodeks Leicester, czyli XVI-wieczny zbiór notatek  Leonarda da Vinci. Zawiera jego szkice, pomysły i obserwacje. Kto jest szczęśliwym posiadaczem Kodeksu? Od 1994 roku Bill Gates. Książkę kupił na aukcji za 30,8mln USD.
 W 2004 r. Kodeks został wystawiony w Zamku de Chambordi, a w 2005 r. w Tokio. Jedna ze stron została udostępniona w muzeum w Seattle. Poza tym Bill Gates zeskanował książkę i wykorzystał jako wygaszasz ekranu rozpowszechniany z zestawem Microsoft Plus! Dla Windows 95.
Książka ma zaledwie (?) 72 strony. Napisana ręcznym włoskim pismem lustrzanym. Tekst zaś, oprawiony jest licznymi ręcznie wykonanymi rysunkami i wykresami.




2 miejsce. zajmuje Zakon Świętego Benedykta „Ewangeliarz Henryka Lwa” – 11,7 miliona dolarów

 266. stronicowy manuskrypt zawiera tekst czterech Ewangelii oraz 50 całostronicowych ilustracji. Prezentowany jedynie co dwa lata na krótkich wystawach. To cenny przykład romańskiego
malarstwa książkowego 2 połowy XII w. Ewangeliarz został zakupiony przez niemieckiego bankiera Hermanna Josefa Absa do spółki z rządem niemieckim na aukcji w londyńskim Sotheby’s w 1983 roku za 8,14 miliona funtów (około 11,7 miliona dolarów w tamtych czasach).








 






3. miejsce (11 mln dolarów) zajmują „Ptaki Ameryki” Johna Jamesa Audubona.

Praca życia amerykańskiego ornitologa oraz malarza, którego celem było opisanie i namalowanie wszystkich ptaków, występujących w Ameryce północnej. Składający się z czterech tomów komplet
został wydany w latach 1827-1838. Ze 170 egzemplarzy dzieła do naszych czasów przetrwało 119.


 




4 miejsce. Geoffrey Chaucer „Opowieści kanterberyjskie” – 7,5 miliona dolarów

To zbiór historii,  opowiadanych przez grupę pielgrzymów, zdążających z Southwark do grobuThomasa Becketa w Canterbury. Opowieści te zostały napisane w języku średnioangielskim.
Egzemplarz został zakupiony w 1776 roku przez pierwszego Hrabiego FitzWilliama na wyprzedaży biblioteki John Radcliffe’a w londyńskim domu aukcyjnym Christie’s za kwotę… 6 funtów. To się nazywa udana inwestycja.








5 miejsce zajmuje  Pierwsze folio Williama
Shakespeare’a,  6,166 mln dolarów

Współczesna nazwa nadana pierwszemu opublikowanemu zbiorowi dzieł Williama Shakespeare’a; jego pełny tytuł brzmi: Mr. William Shakespeares Comedies, Histories, & Tragedies (Komedie, Kroniki i Tragedie pana Williama Shakespeare’a).
Autorskie rękopisy, nierzadko z licznymi poprawkami, nazywane były za czasów Szekspira foul papers. Określeniem folio nazywano przepisaną na czysto przez zawodowego skrybę autoryzowaną wersję utworu.W przypadku Szekspira pierwsze folio sporządzono dopiero przy okazji publikacji. Księgę wydano w formacie typograficznym folio, co oznacza arkusz papieru złoĪony na pół.Pierwotna cena zbioru 36 dzieł Szekspira wynosiła 1 funta, co w obecnych czasach daje równowartość ok. 170 -200 USD. Trzeba było dopłacić jeden lub dwa funty więcej, jeśli życzeniem kupującego było oprawienie swojego egz. w skórę lub wykonanie innego zdobienia.
Do dzisiaj przetrwało dokładnie 228 z ok. 750 – 1000 wydrukowanych egzemplarzy. W 2001 roku, współzałożyciel Microsoftu, Paul Allen, zakupił egzemplarz za 6 166 000 dolarów w nowojorskim Christie’s.Największą kolekcją (79 sztuk) może poszczycić się Biblioteka Folgera w Waszyngtonie.Dziesięć lat temu środowisko szekspirologów zostało poruszone wiadomością o zuchwałej kradzieży Pierwszego Folio ze zbiorów uniwersytetu w Durham (Anglia). Złodzieje wpadli w roku 2008, gdy próbowali wycenić starodruk u specjalistów z… Biblioteki Folgera.


6 miejsce. zajmuje Biblia Gutenberga – 4,9 miliona dolarów




Na świecie istnieje tylko 48 egzemplarzy (36 na papierze, 12 na pergaminie).
Jest to pierwsza książka, do której druku użyto ruchomej czcionki.Przynajmniej takie jest założenie.
Gutenberg jest uważany za wynalazcę ruchomej czcionki, mimo że jej historia sięga przynajmniej Chin w XI w. Wynalazek czcionki ruchomej był prawdopodobnie pierwotnie autorstwa Laurensa Janszoona Costera, Holendra z Haarlemu.
Najwięcej egzemplarzy jest w Niemczech (12 ) i w USA – 11. W dalszej kolejności: w Wielkiej Brytanii (8), Francji (4), po 2 egz. w Watykanie, Hiszpanii i Rosji  oraz po jednym w Austrii, Danii, Portugalii, Belgii, Szwajcarii i Japonii.
Swój egzemplarz ma również Polska. Dwutomową wersję na papierze, mającą oryginalną XV-wieczną oprawę (wykonaną przez słynnego introligatora, mistrza Henryka Costera z Lubeki), można oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie.





7 miejsce. Henri Louis Duhamel du Monceau “Traité des arbres fruitiers” (z ilustracjami Pierre Antoine Poiteau i Pierre Jean François Turbina) – 4,5 miliona dolarów



Najdroższa książka, jaką kiedykolwiek napisano na temat drzew owocowych. Kopia
pięciotomowego wydania z ilustracjami została sprzedana w 2006 roku za 4,5 miliona dolarów. Każdy z tomów ma prawie metr wysokości. Wydano zaledwie 170 egzemplarzy tej książki. Do dziś zachowało się około 120.










8 miejsce. Klaudiusz Ptolemeusz „Cosmographia” – 4 miliony dolarów

Pierwszy na świecie drukowany atlas i jednocześnie pierwsza książka, w której wykorzystano wygrawerowane ilustracje.
Podobno, nie czytałam, Klaudiusz Ptolemeusz napisał w Cosmographii, m.in. o Sarmacji Europejskiej obejmującej tereny Karpat i Wisły. Herodot, Sarmatami nazywał plemiona pochodzące ze związku Amazonek ze Scytami.







9 miejsce. J. K. Rowling „Baśnie barda Beedle’a” – 3,98 miliona dolarów



„Baśnie…” pojawiły się w fabule ostatniego tomu sagi o młodym czarodzieju pt.Harry Potter i Insygnia Śmierci. Przed wydaniem masowym, które można było dostać w księgarniach na całym świecie, J. K. Rowling stworzyła siedem oryginalnych egzemplarzy. Każdy z nich został napisany i zilustrowany własnoręcznie przez autorkę. Sześć sztuk rozdała najbliższym przyjaciołom i wydawcom, natomiast siódmy wystawiono na aukcji.
Właśnie ten egzemplarz został zakupiony przez Amazona, za kwotę 3,98 miliona dolarów. Pieniądze ze sprzedaży przekazano The Children’s Voice. To fundacja charytatywna, której współzałożycielką jest Rowling.




10 miejsce. William Blake „Pierwsza księga Urizena” – 2,5 miliona dolarów



Dzieło XVIII-wiecznego poety, zaliczanego czasem do grona poetów wyklętych w literaturze angielskiej. Książka uważana za jedną z najważniejszych książek w serii proroczych dzieł Blake’a. Jeden z ośmiu znanych i ocalałych egzemplarzy został sprzedany w 1999 roku prywatnemu kolekcjonerowi za kwotę 2,5 miliona dolarów, podczas aukcji w nowojorskim oddziale domu aukcyjnego Sotheby’s.







Kogo na to stać?:)