16 października 2013

Dzisiaj 159 rocznica urodzin Oscara Wilde, irlandzkiego poety. „Celem życia jest rozwój własnej indywidualności” O.Wilde

Oscar Wilde
16 października 1854 - 30 listopada 1900


Oscar Wilde przyszedł na świat 16 października 1854 r. w Dublinie. W latach 1864-71 uczył się w Portora Royal School w Enniskillen, a w latach 1871-74 w Trinity College w Dublinie. Był wybitnym uczniem, a w latach 1874-78 wybitnym studentem Magdalen College w Oxfordzie. Zarówno w szkołach, jak i na studiach zdobywał liczne nagrody i stypendia. Słynął też w latach studenckich z ekstrawagancji. Ogłaszał wszem i wobec swą "zniewieściałość", nosił długie włosy, pokoje przystrajał mnóstwem kiczowatych rzeczy jak pawie pióra czy porcelanowe figurki. Był wtedy przedstawicielem estetyzmu głoszącego hasła "sztuki dla sztuki". Był przez jednych podziwiany, przez innych wykpiwany. Z czasem zwyciężyli jego zwolennicy.
W 1882 r. udał się z cyklem wykładów do USA. Dwa lata później ożenił się z Constance Lloyd. Doczekali się dwójki dzieci- Cyrila i Vyvyan. W latach 1887-89 Wilde był dziennikarzem Pall Mall Gazette, później był wydawcą Woman's World.

W 1893 r. wydawca odmówił wystawienia jego sztuki Salome. Premiera sceniczna odbyła się jednak w Paryżu dzięki innej osobie.
6 kwietnia 1895 r. został za karalne w tych czasach kontakty homoseksualne (był biseksualistą i "skakał z kwiatka na kwiatek") skazany na 2 lata ciężkich robót. Karę odbył w więzieniu w Reading pod Londynem. Żona zmieniła nazwisko, zabrała dzieci i wyjechała z kraju.
Więzienie zrujnowało mu zdrowie i finanse. Pod zmienionym nazwiskiem (Sebastian Melmoth) osiedlił się we Francji. Zmarł w podrzędnym paryskim hotelu na zapalenie opon mózgowych 30 listopada 1900 r. Na łożu śmierci przeszedł na katolicyzm.


Dorian Gray jest pięknym mężczyzną. Zafascynowany jego doskonałością fizyczną malarz Basil Hallward uwiecznia go na obrazie. Podczas prezentacji portretu, Gray wpada w rozpacz - przeraża go to, że w przeciwieństwie do postaci z obrazu - on swą urodę kiedyś utraci. Wypowiada więc życzenie: chciałby być wiecznie młody, nawet za cenę własnej duszy. Mijają lata, a Dorian się nie starzeje. Staje się tylko coraz bardziej okrutny, rozwiązły, przestaje odróżniać dobro od zła. Pewnego dnia, znużony dotychczasowym życiem - postanawia zniszczyć portret...

Odwieczne pytania o nieśmiertelność, o dobro i zło, genialny obraz środowiska arystokracji angielskiej, ale przede wszystkim niezwykłe studium natury ludzkiej - to składowe tej powieści.





Anna Bojarska - Biografia Oscara Wilde 


"Biedny Oskar, czyli dwa razy o miłości" to historia miłosna widziana ze strony tego, który kochał i tego, który był kochany, skomponowana z dwóch historii: tej Oscara Wilde’a, jednego z najwybitniejszych pisarzy angielskich i drugiej - jego ukochanego, lorda Alfreda Douglasa, który doprowadził Wilde’a do zguby. Romans wybitnego artysty jest wciąż określany mianem najgłośniejszego skandalu erotycznego wszechczasów.


"Był kiedyś piękny, młody chłopiec. Szkocki lord. Poeta, piszący sonety. Zachwycano się nim. Sypiał z innymi mężczyznami, nie on jeden: ot, powszedni grzech Albionu. Szantażowano go nawet, o mało nie wyrzucono go przez to z Oxfordu... Poznał go i pokochał starszy o blisko dwadzieścia lat sławny artysta. Afiszowali się ze sobą, stali się sławną parą, artystę to zgubiło, on się wywinął. Artystę skazano na ciężkie roboty, on wyjechał.   Potem przespał się z artystą jeszcze kilka razy i rzucił go, tamten przez to umarł"


Cytaty:

„Zawsze możemy być uprzejmi dla tych, co nas nie obchodzą.” 

„Ludzie znają dziś cenę wszystkiego, nie znając wartości niczego.”

„Każde dobre wrażenie, jakie się wywołuje w świecie stwarza nam nieprzyjaciela. Aby być lubianym przez ludzi trzeba być miernotą.”

„Jedyną rzeczą gorszą od tego, że o nas mówią, jest to, że o nas nie mówią.”

„Tylko bankruci umysłowi prowadzą sprzeczki.”