21 stycznia 2014

Dzisiaj 63 rocznica śmierci Georga Orwella

George Orwell
25 czerwca 1903 - 21 stycznia 1950


George Orwell (ur. jako Eric Arthur Blair) - angielski pisarz.
Urodził się w angielskiej rodzinie w dzisiejszym indyjskim stanie Bihar.
Absolwent Eton College.
Początkowo zajmował się pracą nauczyciela, potem księgarza.
W 1936 roku brał czynny udział w wojnie domowej w Hiszpanii. Zresztą hiszpańskiej wojnie domowej poświęcił książkę "Homage to Catalonia" (1938).
Jednak George Orwell jest najbardziej kojarzony z dwóch powieści, "Folwark zwierzęcy" (1945) i "Rok 1984" (1947), w których daje wyraz swojej nienawiści do totalitaryzmu.
Wybrane dzieła: "Down and Out in Paris and London" (1933, polskie wydanie: "Na dnie w Paryżu i w Londynie", Bellona, 2004), "Burmese Days" (1934, pierwsze polskie wydanie: "Birmańskie dni", Rachocki i spółka, 1997), "A Clergyman’s Daughter" (1935, pierwsze polskie wydanie: "Córka proboszcza", MUZA, 2000), "Keep the Aspidistra Flying" (1936, polskie wydanie: "Wiwat Aspidistra", MUZA, 2001), "The Road to Wigan Pier" (1937, polskie wydanie: "Droga na molo w Wigan", Bellona, 2005), "Homeage to Catalonia" (1938, pierwsze polskie wydanie: "W hołdzie Katalonii", Atext, 1990), "Coming Up for Air" (1939, pierwsze polskie wydanie: "Brak tchu", Bellona, 1997), "Animal Farm" (1945, pierwsze polskie wydanie: "Folwark zwierzęcy", Światowy Związek Polaków z Zagranicy, 1947), "Nineteen Eighty-Four" (1949, pierwsze polskie wydanie: "Rok 1984", 1980).
Dwukrotnie żonaty: 1. Eileen O'Shaughnessy (09.06.1936-29.03.1945, jej śmierć), syn Richard Horatio; 2. Sonia Mary Brownell (13.10.1949-21.01.1950, jego śmierć).



Wielki Brat Patrzy – to właśnie napisy tej treści, w antyutopii Orwella krzyczące z plakatów rozlepionych po całym Londynie, natchnęły twórców telewizyjnego show „Big Brother”. Czyżby wraz z upadkiem komunizmu wielka, oskarżycielska powieść straciła swoją rację bytu, stając się zaledwie inspiracją programu rozrywkowego? Nie. Bo ukazuje świat, który zawsze może powrócić. Świat pustych sklepów, permanentnej wojny, jednej wiary. Klaustrofobiczny świat Wielkiego Brata, w którym każda sekunda ludzkiego życia znajduje się pod kontrolą, a dominującym uczuciem jest strach. Świat, w którym ludzie czują się bezradni i samotni, miłość uchodzi za zbrodnię, a takie pojęcie jak ‘wolność” i „sprawiedliwość” nie istnieją. Na kuli ziemskiej są miejsca, gdzie ten świat wciąż trwa. I zawsze znajdą się cudotwórcy gotowi obiecywać stworzenie nowego, który od wizji Orwella dzieli tylko krok. Niestety, piekło wybrukowane jest dobrymi chęciami. A dwa plus dwa wcale nie musi się równać cztery.

Orwell pisał: "Folwark Zwierzęcy miał być przede wszystkim satyrą na rewolucję rosyjską. Jednak, jak podkreślam, przesłanie utworu jest szersze: chciałem wyrazić w nim myśl, iż ów szczególny rodzaj rewolucji (gwałtowna rewolucja oparta na konspiracji , z motorem napędowym w postaci nieświadomie żądnych władzy osób) może doprowadzić jedynie do zmiany władców. Mój morał brzmi tak oto: rewolucje mogą przynieść radykalną poprawę, gdy masy będą czujne i będą wiedzieć, jak pozbyć się swych przywódców, gdy tamci zrobią, co do nich należy. (...) Nie można robić rewolucji, jeśli nie robi się jej dla siebie; nie ma czegoś takiego jak dobrotliwa dyktatura."


Powieść często uznawana za najlepsze dzieło autora Folwarku zwierzęcego i Roku 1984, przełożona na kilkadziesiąt języków!

Powieść wybitnego pisarza z 1937 roku. Akcja rozgrywa się w Anglii, a bohater - gruby komiwojażer George Bowling, po nieoczekiwanym wygraniu na wyścigach pokaźnej kwoty funtów, postanawia wyruszyć w sentymentalną podróż do Dolnego Binfield, miasteczka swojego dzieciństwa. Niestety, krajobraz się zmienił, a zamiast sielskiej brytyjskiej prowincji zastaje na miejscu ponurą rzeczywistość zbliżającej się wojny i totalizmu. Powieść uznawana jest przez wielu krytyków za lepszą nawet od Roku 1984 i Folwarku zwierzęcego, tyle że pozostaje w cieniu tamtych utworów.


NA DNIE W PARYŻU I W LONDYNIE to jedna z najlepszych książek w dorobku George Orwella, oparta na osobistych doświadczeniach autora z czasów burzliwej młodości. Stanowi barwną, a jednocześnie nasyconą przejmującym realizmem opowieść o życiu ludzi odrzuconych, bytujących na marginesie społeczeństwa-włóczęgów, bezrobotnych, bezdomnych. Wielu z nich to przedstawiciele zubożałej klasy średniej, ofiary zapaści gospodarczej, która dotknęła Anglię i Francję w latach 30 ubiegłego stulecia.


Realistyczna, barwna, dosadna, chwilami nawet brutalna opowieść o losach Doroty Hare, zahartowanej córki prowincjonalnego pastora, wydana w 1935 r. pod przybranym nazwiskiem George'a Orwella, była - jak się miało okazać - kryptoautobiografią.


"Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim."

"Jeśli się kogoś kocha, to się go kocha, a gdy nie ma już nic, co można by mu zaoferować, wciąż daje się miłość."


"Najlepszymi książkami są te, które mówią nam, co już sami wiemy"

"Wolę być samotnym wilkiem, niż płaszczącym się psem."