8 marca 2014

W Dzień Kobiet celebruję piszące kobiety. :)
Na potrzeby tego zestawienia ograniczam się do pisarek XX-wiecznych i tych nam współczesnych.

Jeanette Winterson 
Brytyjska pisarka uważana powszechnie za czołową przedstawicielkę nurtu feministycznego we współczesnej prozie światowej. W dzieciństwie została adoptowana przez bardzo religijną rodzinę, która uparła się, że powinna zostać misjonarką. W wieku szesnastu lat zdeklarowała się jako lesbijka i z powodu miłości do swojej przyjaciółki uciekła z domu. Za debiutancką, autobiograficzną powieść „Nie tylko pomarańcze” otrzymała w 1985 roku Nagrodę Whitbreada. Niedługo po niej wyróżniono ją nagrodą Johna Llewellyna Rhysa przyznawaną pisarzom, którzy nie przekroczyli 35 roku życia. Na tym nie koniec: w 2006 roku otrzymała Order Imperium Brytyjskiego za zasługi dla literatury.
Nie ma sensu kochać kogoś, obok kogo można się budzić rano jedynie od przypadku do przypadku.

Ali Smith 
Urodzona w Szkocji pisarka, obecnie mieszka w Cambridge ze swoją partnerką, reżyserem Sarah Wood. Pracowała jako wykładowca najpierw na University of Strathclyde, później w Newnham College, gdzie zaczęła nigdy nieukończone studia doktoranckie. Teraz pisze dla The Guardian, The Scotsman i Times Literary Supplement. Po polsku ukazały się jej książki „Przypadkowa” i „Hotel świat”.
Być tak dobrze znaną przez kogoś to niewyobrażalny dar. Jeśli jednak ktoś tak dobrze nas sobie wyobrazi, jest to jeszcze lepsze.

Emma Donoghue 
Jest najmłodszą z ośmiorga rodzeństwa. Ukończyła katolicką szkołę w Dublinie, by później kontynuować naukę na dublińskim uniwersytecie i w Cambridge, gdzie napisała również doktorat o damsko-męskiej przyjaźni w XVIII-wiecznych angielskich powieściach. Odkąd ukończyła 23 lata, zajmuje się tylko pisaniem i nim zarabia na życie. Po latach krążenia między Anglią, Irlandią a Kanadą osiadła wreszcie w Londynie, w Ontario, gdzie mieszka ze swoją partnerką i dwójką dzieci.
Strach jest tym, co czujesz. Odwaga jest tym, co robisz.

Sarah Waters 
Brytyjska pisarka mieszkająca w Londynie. Znawczyni powieści wiktoriańskiej, z której obroniła doktorat (konkretnie w zakresie historycznej literatury LGBT). Otrzymała wiele nagród, w tym w kategorii kryminalnej opowieści historycznej od Stowarzyszenia Autorów Powieści Kryminalnej w 2002 roku i British Book Awards w 2003 roku. Prestiżowy kwartalnik Granta przyznał jej tytuł najlepszego spośród młodych brytyjskich powieściopisarzy w 2003 roku.
Zdajemy sobie sprawę, że przymus trwania przy życiu stanowi katorgę samą w sobie.

Alison Bechdel 
Amerykańska autorka komiksów, która urodziła się w katolickiej rodzinie nauczycielskiej. Jej rodzice prowadzili dom pogrzebowy. W 1981 roku przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie uczęszczała do wielu szkół artystycznych, by w końcu zrezygnować i zacząć pracę w wydawnictwie. W lutym 2004 roku zalegalizowała w San Francisco swój związek z Amy Rubin, swoją wieloletnią partnerką. W dwa lata później podjęły jednak decyzję o separacji. Popularność Alison Bechdel przyniosły stripy komiksowe „Dykes To Watch Out For” oraz opublikowana w 2006 roku powieść graficzna „Fun Home”.
Myślę, że jeśli ktoś przez całe życie ukrywa prawdę o sobie, to ten efekt wyparcia coraz bardziej się w nim nasila. Seksualny wstyd jest rodzajem śmierci.   
 
Elizabeth Bishop 
Amerykańska pisarka, uważana za jedną z najważniejszych poetek XX wieku. W latach 1929 - 1934 studiowała w Vassar College. Debiutowała w 1946 tomem „North & South”, w 1956 otrzymała za nią Nagrodę Pulitzera. W późniejszych latach otrzymała większość najważniejszych amerykańskich nagród literackich, łącznie z National Book Award. Przez całe dorosłe życie podróżowała, mieszkała m.in. w Nowym Jorku, Paryżu, San Francisco, Meksyku. Szesnaście lat spędziła w Ouro Preto w Brazylii, potem powróciła do Bostonu, gdzie mieszkała do końca życia. Zmarła w 1979 z powodu tętniaka. 
Całe życie żyłam i zachowywałam się podobnie do brodźca, opływającego w poszukiwaniu czegoś kolejne krawędzie różnych krajów i kontynentów.

Adrienne Rich 
Amerykańska poetka i pisarka, pochodząca z żydowsko-protestanckiej rodziny. Była zwolenniczką tzw. feminizmu drugiej fali. W 1976 roku, sześć lat po śmierci męża i 17 lat po urodzeniu trzeciego dziecka, ujawniła się jako lesbijka.
Muszą istnieć ludzie, przy których możemy usiąść i płakać, a którzy i tak będą nas uważać za wojowników.

Maria Dąbrowska 
Jedna z najważniejszych polskich powieściopisarek XX wieku, tłumaczka literatury duńskiej, angielskiej i rosyjskiej. Autorka tetralogii „Noce i dnie”. Studiowała w Szwajcarii i Belgii nauki przyrodnicze, ekonomię i socjologię. Wyszła za mąż za Mariana Dąbrowskiego. W 1916 roku nawiązała kilkumiesięczny romans z Henrykiem Szczyglińskim, o którym jej mąż wiedział. Po jego śmierci związała się z bibliotekarzem Stanisławem Stempowskim. Z kolei gdy on zmarł, zamieszkała z pisarką Anną Kowalską.
W życiu są noce i dnie, ale są i niedziele, te jednak zdarzają się rzadziej niż w kalendarzu.

Tove Jansson 
Fińska pisarka i malarka, znana przede wszystkim jako autorka książek o Muminkach. Jej ojciec był rzeźbiarzem, a matka – projektantką. Studiowała malarstwo w Sztokholmie, a później w Helsinkach i Paryżu. Mieszkała w Helsinkach, ale sporo czasu spędzała z dala od swojego atelier, na wyspie Kolvharu w Zatoce Fińskiej, która stała się tłem dla jej książek. Przez 40 lat, aż do śmierci, żyła ze swoją partnerką, graficzką Tuulikki Pietilä.
Wszystko jest bardzo niepewne i to właśnie mnie uspokaja.

Fannie Flagg 
Zaczęła pisać, gdy miała 19 lat. Jej pierwsza powieść „Daisy Fay i cudotwórca” utrzymywała się na liście bestsellerów przez dziesięć tygodni. Publicznie przyznała, że jest dyslektyczką. Przez pewien czas była partnerką pisarki Rity Mae Brown.