14 marca 2014

Pierwsza książka z numerami stron :)

Numerowane strony w książkach traktujemy jako coś oczywistego, choć w rzeczywistości są znacznie młodszym wynalazkiem niż książka jako taka. Książki drukowane z numeracją stron stały się powszechne dopiero w połowie XVI wieku.
Średniowieczne manuskrypty miewały numery na stronach, jednak ich użyteczność była dość niska, przynajmniej jeśli chodzi o cytowanie i wyszukiwanie konkretnych fragmentów, jako że każdy rękopis był nieco inny i te same fragmenty mogły znajdować się na innych stronach.
Pierwszą znaną nam książką drukowaną, która ma strony ponumerowane po arabsku, jest Sermo in festo praesentationis beatissimae Mariae virginis, wydrukowana w Kolonii w 1470 roku.
Ciekawe jest to, że przez pierwsze 1200 lat od wynalezienia książki w formie połączonych ze sobą stron. Właściwie na początku nie były to nawet kartki – łączono ze sobą wiązkę tabliczek. Wynalazek ten nazywany był kodeksem i wymyślili go starożytni Grecy. Wydawałoby się, że coś tak oczywistego, jak numery stron, powinno pojawić się dość szybko.