15 marca 2014

Dzisiaj 36 rocznica śmierci Aleksandra Kamińskiego "Nie należy spatałaszyć szans, które dostaliśmy do rąk"

"Kończy się w tym miejscu opowieść, choć walka toczy się dalej. Nieubłagana sprawiedliwość powoli, lecz nieodwołalnie zbliża karzącą dłoń ku gardłom zbrodniarzy świata. We krwi i męce tworzenia rodzi się polski świat Jutra, zamglony chaosem chwili. Walka trwa. Trzeba przerwać tę opowieść. Opowieść o wspaniałych ideałach BRATERSTWA i SŁUŻBY, o ludziach, którzy potrafią pięknie umierać i PIĘKNIE ŻYĆ"


Aleksander Kamiński

28 stycznia 1903 -15 marca 1978




Pedagog, wychowawca, twórca metody zuchowej, instruktor harcerski, harcmistrz, żołnierz Armii Krajowej oraz jeden z ideowych przywódców Szarych Szeregów. 


"Posłuchajcie opowiadania o Alku, Rudym, Zośce i kilku innych cudownych ludziach, o niezapomnianych czasach 1939–1943 roku, o czasach bohaterstwa i grozy". Tak zaczyna się opowieść o Bohaterach Szarych Szeregów, o czasach miłości, walki, śmierci. Młodzi przyjaciele, harcerze i maturzyści warszawskiego liceum wkraczają w dorosłość w dramatycznym okresie. Wychowani w patriotycznych domach, kształtowani przez harcerskie ideały, gdy nadchodzi wrzesień 1939, nie mają wątpliwości, postanawiają walczyć o wolną Ojczyznę. Gotowi są zapłacić najwyższą cenę.






Początki ruchów społecznych, także ruchów młodzieży, są zjawiskiem fascynującym. Szczególnie, jeśli to jest ruch, który przejawia tak długotrwałą żywotność, jak harcerstwo. Niech będzie wolno relację o początkach harcerstwa przedstawić w biografii - nieco zbeletryzowanej - jednego człowieka. Będzie to opowieść o kimś, kto zginął mając trzydzieści jeden lat. Ci, co giną młodo - otrzymują od Opatrzności młodość wieczną. Andrzej Małkowski wciąż więc jest młody - choć minęło już ponad osiemdziesiąt lat od wybuchu miny pod transportowcem "Chaouia". I wciąż tak jak dawniej - pociąga swą osobowością i zdumiewającym dziełem. Dziełem, które wciąż trwa i rozwija się, przełamując bariery czasu, zaburzeń historycznych, przeobrażeń ustrojowych.


Obok Kamieni na szaniec drugi okupacyjny bestseller Aleksandra Kamińskiego. Jedyna książka skonfiskowana przez Komendę Główną AK, która uznała, że owe vademecum konspiracji zbytnio ujawnia metody tajnej pracy. Obecne wydanie jest pierwszą edycją oryginału z roku 1942, opatrzoną aparatem naukowym.