15 grudnia 2013

Dzisiaj 58 rocznica śmierci Horace McCoya

Horace McCoy
14 kwietnia 1897 - 15 grudnia 1955

„Chodź, siądziemy i będziemy nienawidzili ludzi...”


Horace McCoy urodził się w r. 1897 w Peagram (stan Tennesee). W czasie pierwszej wojny światowej był pilotem; dwukrotnie ranny, odznaczony został Croix de Guerre. Potem pracował jako komiwojażer, reporter, aktor i redaktor. Zaczął też pisać opowiadania i publikować je w czasopismach wydawanych na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, a to utorowało mu drogę do Hollywood. W ciągu dwudziestu lat pracy w Hollywood - do swej śmierci w r. 1955 - napisał blisko 70 scenariuszy filmowych.


Powieść "Czyż nie dobija się koni?", napisana w latach 1932-1933 i opublikowana w dwa lata później, to pierwsza z pięciu powieści McCoya. Krytycy przyjęli ją entuzjastycznie, jednakże książka pozostała prawie nie znana w Ameryce. W Europie natomiast, a szczególnie we Francji wywołała kilka lat później wielkie zainteresowanie. Malraux, Gide, Sartre i inni uznali ją za pierwszą amerykańską powieść egzystencjalną, a jej autora stawiali na równi z Hemingwayem i Faulknerem. Sukces powieści w Europie przyczynił się do ponownego jej wydania w Stanach Zjednoczonych w r. 1946. W r. 1969 Sydney Pollack dokonał ekranizacji tej powieści.

"Red Pringle dostrzegł Johna, zanim zauważył go Theban. Napiął lekko mięśnie i wysunął z kieszenie swoją czterdziestkę piątkę. Theban widział jego gest i zorientował się, że nadeszła wreszcie chwila, na którą czekali.
- To on - powiedział Theban.
- Widzę go - odparł Red.
- Co najmniej trzy strzały, Red. Będziesz miał na to dość czasu.
- Może więcej - obiecał Red. Otworzył drzwi i wysiadł.
Theban też otworzył drzwi i wysiadł na drugą stronę.
Przechodnie leniwym strumieniem zbliżali się z obu stron do restauracji "Pod Złotym Kogutem".
John Conroy podchodził do drzwi.
Pringle czekał przy samochodzie. Jego pistolet ukryty był pod marynarką.
Drzwi restauracji otworzyły się powoli i John wyszedł na ulicę.