10 grudnia 2013

Dzisiaj 183 rocznica urodzin Emily Dickinson „Czekać Godzinę – to długo- Jeśli Miłość ma się tuż przed sobą- Czekać Wieczność całą – to krótko- Jeśli Miłość jest na końcu nagrodą"

Emily Dickinson
10 grudnia 1830 - 15 maja 1886


Amerykańska poetka. Urodziła się 10 grudnia 1830 roku w Amherest (Massachusetts). Nie licząc kilku krótkich wyjazdów w młodości, mieszkała tam przez całe życie, odizolowana od świata, zajmując się rodzicami, domem i ogrodem.

W 1862 roku wysłała kilka wierszy do Atlantic Monthly. Redaktor Th. W. Higginson, zaskoczony ich niezwykłą w owych czasach, nowatorską formą, odmówił druku. Pozostał jednak z autorką w stałym kontakcie. Dopiero po śmierci jej odnalezione wiersze zostały docenione i przyniosły jej zasłużoną sławę. Po stu latach uznano ją za najwybitniejszą oraz najbardziej oryginalną poetkę amerykańską. 
Wydanie dwujęzyczne 100 wybranych wierszy w tłumaczeniu Stanisława 
Barańczaka, ze wstępem od tłumacza.
Po wielkim sukcesie, jaki odniosło wydanie „pierwszych” Stu wierszy Dickinson, znakomicie przełożonych przez Stanisława Barańczaka, druga „setka” przybliża czytelnikowi polskiemu poezję jednej z najważniejszych poetek amerykańskich, której dorobek doczekał się odkrycia i uznania dopiero w 70 lat po jej śmierci.

Po śmierci poetki w 1886 r. odkryto kilkadziesiąt paczek luźno związanych arkusików papieru listowego, zawierających niezwykłą spuściznę. Po latach uznano autorkę tych wierszy za najwybitniejszą i najbardziej oryginalną poetkę amerykańską. Niniejszy tomik jest kontynuacją zbioru opublikowanego przed siedmioma laty.

Listy najwybitniejszej - obok Whitmana - patronki nowoczesnej poezji amerykańskiej. Przez całe życie zamknięta w czterech ścianach rodzinnego domu, prowadziła rozległą i różnorodną korespondencję, która pozwala choć częściowo poznać jej pełną zagadek biografię i niezwykłą osobowość.