1 grudnia 2013

Dzisiaj 26 rocznica śmierci Jamesa Baldwina. „- Mówiąc, że jestem kobietą, mam na myśli to, że mogę wyjść za ciebie za mąż i żyć z tobą pięćdziesiąt lat, i przez cały czas mogę być dla ciebie obca, a ty nawet możesz tego nigdy nie widzieć. - A gdybym ja był obcy... wiedziałabyś o tym? - Dla kobiety - odparła - mężczyzna pozostanie chyba zawsze obcy. A straszne jest zdawać się na łaskę obcego.” J.Baldwin

James Baldwin
2 sierpnia 1924 -  1 grudzień 1987



Jeden z czołowych czarnoskórych pisarzy Północnej Ameryki. W swojej prozie Baldwin porusza problemy rasizmu oraz prześladowania homoseksualizmu. Książki pisane były w oparciu o własne doświadczenia i przeżycia - sam Baldwin był homoseksualistą.
Baldwin zaangażowany był w Civil Rights Movement oraz aktywnie wspierał działalność Martina Luthera Kinga. 



Dziś rano, dziś wieczór tak prędko
Opowiadanie znalazło się w latach 60-tych ubiegłego wieku w tomie poświęconym najwybitniejszym dokonaniom amerykańskich pisarzy.









Gdyby ulica Beale umiała mówić, opowiedziałaby o miłości dwojga młodych, Tish i Fonny'ego, którzy urodzili się, wychowali i poznali właśnie na tej ulicy w Harlemie. Oboje są Murzynami i mieszkańcami Nowego Jorku. W przeddzień ich ślubu policja na podstawie sfabrykowanego oskarżenia więzi Fonny'ego. Tish, która spodziewa się dziecka, wspierana przez własną rodzinę i ojca chłopca, rozpoczyna rozpaczliwą walkę o uwolnienie ukochanego.







Akcja powieści "Inny kraj" toczy się w środowisku nowojorskiej bohemy artystycznej i skupia się wokół problemów i powikłań miłosnych między ludźmi różnych ras i płci, kiedy uczucia ludzkie podlegają inwersjom i odchyleniom od fizjologicznej i obyczajowej normy, nie przestając być katalizatorem intensywnych przeżyć psychicznych i duchowych. Miłość różnych typów, także homoerotyzm, wypełniająca tę książkę, spełnia w niej istotną rolę. Ogólny obraz życia nowojorskiego środowiska intelektualno-artystycznego ma w tej powieści charakter infernalny, jest oskarżeniem gorącym i żarliwym tego życia pustego, wśród pozorów i quasi-wartości, oskarżeniem przejmującym wręcz grozą. Ale w tym piekle współczesnym toczy się walka, ludzie zmagają się z losem, marzą o Beatrycze i wyrywają się ku niej.


Zbiór opowiadań Jamesa Baldwina:
- Roy,
- Wycieczka,
- Przyjaciele,
- Poprzednie wcielenie,
- Bluesy Sonny'ego,
- Dziś rano, dziś wieczór, tak prędko;
- Wychodząc z pustyni,
- Na spotkanie człowieka,




Protest Murzynów musiał mieć swojego pisarza i znalazł go w Baldwinie. Ale ta książka nie jest ani deklaracją ideową, ani platformą działacza, ani kroniką walki. Jest to wstrząsający obraz życia Murzynów, ich smutków i radości, bólu i kompleksów, które noszą w sobie…
Tytułowy esej tej książki – „Następnym razem pożar” – jest najlepszą pozycją w całym dorobku autora. Był sensacją wydawniczą w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie w ciągu kilku miesięcy doczekał się kilkunastu wydań. Mniej niż sto stron potrzebował Baldwin, żeby otworzyć nam – i nie tylko nam – oczy na to, co eufemistycznie nazywamy „problemem murzyńskim”.