4 lipca 2013

„Początkiem i źródłem dobrego pisania jest mądrość”


To oni połączyli pasje ze sposobem na życie. Każda książka, która wychodzi spod ich ręki natychmiast staję się bestsellerem w wielu krajach. To jest zestawienie roczne i może dziwić fakt, że nie ma na liście autorki Harrego Pottera no cóż dawno nie wydała nic nowego J.K Rowling jednak zarobiła już podczas swojej pisarskiej kariery 300mln dolarów co jest zabójczą sumą. Jak dla mnie pisarskim królem jest Stephen King, który średnio co rok wydaje jedną książkę, najnowsza "Joyland" już miesiąc po wydaniu stała się hitem na wszelkich listach. Jaki jest sposób na takie pisanie, jaki jest sposób na sukces nie mam pojęcia ale mam nadzieję, że ci autorzy będą jescze długo tworzyć piękne dzieła, przelwać to co mają w sercu na papier.


Miejsce 10: Nicholas Sparks 16 mln dolarów 

Współczesny pisarz amerykański, którego książki były tłumaczone na kilkadziesiąt języków, podbił serca czytelników już swoją pierwszą powieścią The Notebook (Pamiętnik, 1997). Kolejne - List w butelce (1998) i Jesienna miłość (1999) - przez wiele miesięcy nie schodziły ze światowych list bestsellerów.
Po twórczość Sparksa chętnie sięgają reżyserzy filmowi. W znanej  adaptacji Wiadomości w butelce zagrali Kevin Costner i Robin Penn Wright.


Miejsce 9: Jeff Kinney 17 mln dolarów 


Jeff Kinney wychował się w Fort Washington w stanie Maryland w USA. Uprawiał wszelkie sporty, na jakie zapisał go ojciec. Był regularnie ogrywany w młodzieżowy baseball, a trener piłki nożnej oddelegował go do przynoszenia piłek. Uchylał się przed lekcjami pływania, chowając się w szatni i owijając papierem toaletowym, by nie zmarznąć.

Mając dwadzieścia parę lat, Jeff Kinney postanowił napisać książkę swobodnie opartą na motywach swojego dzieciństwa, która przedstawiłaby w pigułce najśmieszniejsze rzeczy, jakie przytrafiły się w tym czasie jemu oraz jego rodzinie. Spędził około cztery lata, spisując wszystko, co spamiętał z tamtego okresu, a następne trzy – na tworzeniu historii. Początkowo Dziennik cwaniaczka pojawił się w Internecie w maju 2004 roku i od tamtej pory zyskał ponad 20 milionów czytelników.
Miejsce 8: John Grisham 18 mln dolarów 

Twórca bestsellerów sprzedanych w 235 milionach egzemplarzy. W ciągu 23 lat wydał 25 światowych bestsellerów przełożonych na 38 języków. Niespotykane powodzenie thrillerów prawniczych adwokata, który zadebiutował w 1989 roku powieścią Czas zabijania, zostało poparte uznaniem krytyków i wybitnymi ekranizacjami jego książek.
Mistrzowska narracja, dynamiczna, trzymająca w napięciu akcja, wyraziste, uczciwe postacie, uwikłane w dramatyczne konflikty na tle współczesnej amerykańskiej rzeczywistości, uzasadniają niewyobrażalną popularność jego powieści.
Miejsce 7: Dean Koontz 19 mln dolarów 

Siedem powieści Deana Koontza zajęło pierwsze miejsce na liście bestsellerów „The New York Timesa". Książki amerykańskiego pisarza przetłumaczono na trzydzieści osiem języków, a sprzedano w łącznym nakładzie czterystu milionów egzemplarzy. Liczba ta co rok się powiększa o kolejne siedemnaście milionów.

Koontz niechętnie robi użytek ze swojej sławy, nie lubi udzielać wywiadów, nie jeździ na spotkania autorskie. Od trzydziestu lat nie wsiadł do samolotu. Nie potrafi korzystać z poczty elektronicznej. Zaoszczędzony w ten sposób czas dzieli pomiędzy pisanie a członków najbliższej rodziny, czyli żonę i psa.
Miejsce 6: Rick Riordan 21 mln dolarów 


Wielokrotnie nagradzany autor bestsellerowej serii dla młodzieży Percy Jackson i bogowie olimpijscy oraz serii dla dorosłych czytelników Tres Navarre. W serii książek o Percy’m Jacksonie stworzył postać dwunastoletniego chłopca z dysleksją, który odkrywa, że jest współczesnym synem greckiego boga.
Riordan napisał tę powieść dzięki doświadczeniom, jakie zdobył, ucząc greckiej mitologii, oraz dzięki współpracy z uczniami, którzy chcieli uczyć się inaczej. Obecnie Rick Riordan całkowicie poświęcił się pisaniu książek. Mieszka w San Antonio w stanie Teksas z żoną i dwoma synami.Miejsce 5: Stephenie Meyer  22 mln dolarów 


Autorka kultowej wampirzej sagi dla nastolatków (są tacy, którzy twierdzą, że nie tylko dla nich) zarobiła 22 mln dolarów, co dało jej piąte miejsce w zestawieniu.
Pomimo kiepskich ocen krytyki (zarzucano jej schematy fabularne, źle skonstruowane postacie i przerysowania) cykl odniósł niesamowity sukces i uczynił z pisarki gwiazdę. Sytuację spotęgowała jeszcze ekranizacja Zmierzchu, która okazała się olbrzymim finansowym hitem (ponownie mimo miażdżącej oceny krytyków).
Meyer jest członkinią Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (popularnie zwanych mormonami).

Miejsce 4: Janet Evanovich 22 mln dolarów 


Na liście najbogatszych pisarzy znalazły się także nazwiska, które wyrafinowanym miłośnikom literatury niewiele mówią. Nie zmienia to faktu, że ich thrillery czy romanse znikają z księgarnianych półek o wiele szybciej niż - przykładowo - ambitni, nominowani do Bookera twórcy.
Dobrym przykładem są książki Janet Evanovich, która zarobiła aż 22 mln dolarów dzięki swojej wielotomowej serii książek o łowczyni nagród Stephanie Plum.

Miejsce 3: Stephen King  28 mln dolarów 

Znany na całym świecie mistrz grozy. Rzemieślnik i artysta. Jeden z najbogatszych pisarzy świata – średnio zarabia rocznie około 50 mln dolarów, więc można powiedzieć, że w minionym roku kryzys dał mu się we znaki, skoro zarobił "tylko" 28 mln.
Każda jego książka trafia natychmiast po premierze na szczyty list bestsellerów, a jeszcze zanim trafi w ręce czytelników, wytwórnie filmowe biją się o prawa do jej ekranizacji. Jego kariera to odzwierciedlenie amerykańskiego mitu sukcesu - od pucybuta do milionera, a konkretniej od pracownika miejskiej pralni do króla literatury popularnej.
Jego ogólny dochód przez wszystkie lata pisarskiej pracy to ponad 2mld dolarów.


Miejsce 2: Danielle Steel 35 mln dolarów 

Na miejscu drugim zestawienia znalazła się Danielle Steel (35 mln dolarów), inna autorka znana z seryjnej produkcji bestsellerów, których napisała około osiemdziesięciu. Do 2005 roku sprzedała ponad 800 milionów egzemplarzy swoich „kobiecych” romansów.
Wystarczy rzucić okiem tylko na same tytuły jej książek, np. Miłość silniejsza niż śmierć, Światło moich oczu, Sprawy serca, Dary losu czy Pocałunek, by przekonać się, z jakiego rodzaju literaturą mamy do czynienia.
produkcji bestsellerów, których napisała około osiemdziesięciu. Do 2005 roku sprzedała ponad 800 milionów egzemplarzy swoich „kobiecych” romansów.Miejsce 1: James Patterson 84 mln dolarów 


Amerykański twórca thrillerów i powieści kryminalnych, James Patterson, został po raz drugi z rzędu okrzyknięty przez magazyn "Forbes" najlepiej zarabiającym pisarzem świata. Do kwietnia 2011 roku na jego konto trafiło 84 mln dolarów.
Patterson, były copywriter, pracuje nad swoimi powieściami siedem dni w tygodniu, zaczynając od około 5.30. Wszystkie teksty pisze ręcznie. Pisarski styl Pattersona wyróżnia szybkie tempo narracji, punktowane bardzo krótkimi rozdziałami.
Patterson pracuje wraz ze swoim pisarskim zespołem nad kolejną zamówioną u niego przez wydawnictwo Hachette książką. Kontrakt podpisany w 2009 roku opiewa na 150 mln dolarów. W niecałe dwa lata Patterson napisał już 10 z 17 zakontraktowanych książek.  Autor Kolekcjonera sprzedaje więcej książek niż John Grisham, Stephen King, Dan Brown i nieżyjący już Stieg Larsson razem wzięci!
W ciągu swojej 33-letniej kariery pisarskiej Patterson wydał już 70 powieści, z których ponad 50 trafiło na listę bestsellerów „New York Timesa".
Twórca znalazł się już w Księdze rekordów Guinessa, czemu trudno się dziwić – w końcu co siedemnasta  książka kupowana w Stanach Zjednoczonych jest jego autorstwa. Pisarz stał się nawet tematem kursu na studiach w Harvardzie.