27 czerwca 2013

Ludzie mówią, że życie to jest to, ale ja wolę sobie poczytać:)

Lista książek, które chcę w najbliższym czasie przeczytać jest długa, ostatnio natknęłam się na ciekawą kiążkę.Przerażająca historia chłopca, który aby ratować siebie i rodzinę sam wydał innych na śmierć z rąk okupanta. Małe dzieci, które przejęły tak straszne nawyki spowodowane strachem to zjawisko powszechne podczas wojny. Dopiero po latach ten nie będący już dzieckiem człowiek dostrzega co tak naprawdę zrobił i szuka przyczyn w tamtejszym świecie kiedy strach o własne życie był silniejszy od losu drugiego człowieka. Trudna sztuka wyborów, walka o życie.

"Wstręt do tulipanów"-  Richard Lourie  

Historia chłopca, który wydał Annę Frank.
Wiele lat po wojnie do Joopa powraca koszmar, o którym na zawsze chciał zapomnieć. Tylko on nosi w sobie odpowiedź na pytanie, które dręczy ludzi na całym świecie. Tylko on zna tajemnicę śmierci Anny Frank.
Przed oczami Joopa stają obrazy z dzieciństwa. Groza mrocznego Amsterdamu z lat okupacji. Piasek sypany do baków niemieckich ciężarówek. Bracia walczący o zabawkę – opaskę z gwiazdą Dawida. Ojciec, o którego miłość i akceptację tak desperacko zabiegał. Jaka jest cena ojcowskiej miłości? Gdzie leży granica poświęcenia dla ukochanych osób?
Historia Joopa to poruszająca opowieść o miłości dziecka, okrucieństwie wojny i koszmarach przeszłości.

"Nienawidzę tulipanów. Są zbyt piękne, kiedy są żywe, i wyglądają strasznie martwo, kiedy zwiędną. Ale tak naprawdę to nienawidzę ich dlatego, że wiem, jak smakują. W czasie wojny, pod koniec, gdy niczego już nie było, jedliśmy je, jedliśmy cebulki tulipanów".


"Wyznaję"-  Jaume Cabre

 Tą książkę czyta cała Europa więc ja też muszę ją przeczytać:) Przełomowe dzieło w współczesnej literaturze, na pewno obszerna ale czy kunsztowna? sprawdzę to w najbliższym czasie. Przeczuwam, że ta ksiązka ma coś z "Cienia wiatru" Carlosa Ruiza Zafona począwszy od miejsca w którym rozgrywa się akcja poprzez postać chłopca, który wychowywał się wśród książek. Chciałabym już ją czytać.







 "Zgoda na szczęście"- Ficner-Ogonowska Anna

III tom powieści tej wspaniałej artystki, taka lekka książeczka:)Historia, która może przydarzyć się każdemu z nas, łatwy język nie skomplikowana fabuła, która towarzyszyła dwum poprzednim tomom sprawia, że ta książka nie może nudzić, na szczęście III część już jest i niedługo będzie w moich rękach.





Stephen King - "Joyland"


King to mistrz i znów daje o sobie znać, kolejna powieść osnuta oczywiście w specywicznym klimacie, tym razem jest to mroczne, dość osobliwe miejsce jakim jest amerykańskie wesołe miasteczko. Oczywiście zaskakujące sytuacje i nieprzewidziane zwroty akcji sprawiają, że książkę czyta się od deski do deski jednym tchem i jeszcze chce się więcej. Życie już nie będzie takie samo po przeczytaniu nowego bestsellera.


„Mogę wam tylko powiedzieć to, co sami wiecie: niektóre dni to skarb. Nie ma ich wiele, ale sądzę, że w życiu każdego jest takich kilka. ...życie nie zawsze jest ustawioną grą. Czasem nagrody są prawdziwe. Czasem są cenne.” 

„Mamy jednak nadzieję, że zawsze będziecie wspominać czas spędzony w Joylandzie jako coś wyjątkowego. Nie sprzedajemy mebli. Nie sprzedajemy samochodów. Nie sprzedajemy ziemi, domów ani funduszy emerytalnych. Nie mamy żadnych celów politycznych. Sprzedajemy zabawę.”




Fiodor Dostojewski -"Bracia Karamazow"

Klasyczne powieści, literatura światowa do tego rosyjska to coś co mnie od zawsze interesowało, powrót do innej epoki do innej tematyki zupełne oderwanie od współczesnej literatury. To dzieło trzeba znać.

Bracia Karamazow to ostatnia i najdojrzalsza powieść Fiodora Dostojewskiego. Opowiada dzieje czterech braci, których łączy tragedia: zabójstwo ojca. Każdy z nich, obciążony własnymi winami, kierowany emocjami i pożądaniem, na swój sposób usiłuje odnaleźć miejsce w mrocznej mozaice rodziny Karamazowów.  Powieść rosyjskiego mistrza jest uznawana za jedno z największych dzieł w historii literatury. Obok wątków obyczajowych porusza fundamentalne problemy, z którymi zmaga się ludzkość: pytanie o istnienie Boga w racjonalnym świecie, trwałość wartości w obliczu zmian i nieświadome krążenie człowieka między złem i pokutą. Nowy kongenialny przekład Adama Pomorskiego wraz z komentarzami i posłowiem pozwala polskiemu czytelnikowi w pełni rozsmakować się w rozległej panoramie powieści.



 Lew Tołstoj- "Wojna i pokój"

Jedno z największych arcydzieł literatury światowej, wielowątkowa epopeja z czasów wojen napoleońskich. łączy elementy powieściopisarstwa historycznego, społeczno-obyczajowego, psychologicznego, dając bogaty obraz rosyjskiego życia za czasów cara Aleksandra I. Opisuje wielkie bitwy, oficerskie hulanki, pojedynki, polowania, bale, arystokratyczne salony i prowincję, narodziny i śmierć, miłość i zdradę, szczęście i nieszczęście, zdeterminowane przez fatalizm historii.